Galeria Postaci
Galeria zawiera zdjęcia i opisy postaci, które wezmą udział w następnej odsłonie gry. Jeśli chcesz, aby pojawił się tutaj Twój wpis, uzupełnij dane w panelu.


Aiste Vilmantaite
Rodowita Żmudzinka, pani ziemska, do której należą Telszańskie Moczary i Skraj Puszczy. Poganka zaślubiona Perkunasowi, szepcze się o tym, że kilka lat temu urodziła dziecko, które zesłał jej sam Bóg Burz. Nadal w żałobie po swoim ukochanym bracie, którego straciła w tragiczny sposób. Stoi murem za rodzimowiercami, swoich ziem broni jak lwica.

Amalas
Chłop związany z tutejszym borem. Lokalny zielarz żmudzkiego pochodzenia. Wieść niesie, że jest nieco dziwaczny, ale pomocny. Mężczyzna tuż przed pięćdziesiątką. Teść Vladasa Sidlarza. Od jakiegoś czasu gdy mówi, jego głos zdaje się nie wychodzić z jego ust, lecz dochodzić z boru.

Ambrož Ošetril
Kat w Telszach a także oddany człowiek Biskupa Sylvana

Andris
Nowoprzybyły Litwin. Podobno ma kogoś pod opieką.

Audre
Kapłanka Deivasa, uczennica Żercy Svintaroga. Zna się na ziołach i leczeniu.

Berzas
Berzas - rzeźnik z odległej żmudzkiej wsi

Bruno, Knecht
Brunon, Nazywają go "Żmudzin". Knecht jednego z rycerzy, gdyby szlachetnie urodzony był, to może i by za przyjaciół ich miano, a tak wiadomo, zwykły knecht. Lubi sie zabawić, zna swoje miejsce w szeregu, a jak Pan von Tiele nakarze bić, to łupie aż miło i mu za jedno kogo.

Caspar zwany Vesper lub Nieszpora
Rycerz zakonny. Oddany bogu syn rheingrafa z Hangebergu nad Renem. Znający swoje miejsce w świecie, a przede wszystkim znający miejsce wszystkich będących zaprzeczeniem jego interpretacji bożej wizji.

Chwalimira Brechlowska
Młoda i porywcza Chwalimira Brechlowska to bratanica Mojmira Brechlowskiego. Przybywa na Żmudź wraz ze swoją starszą, owdowiała siostrą Jaromirą van der Osten. Często bywała na niemieckich dworach przy siostrze, dzięki czemu może pochwalić się znajomością obycia godnego damy. Przed rokiem została zaręczona z wojewodą kaliskim Marcinem Zarembą z Jarocina, co miało zagwarantować rodowi bezpieczeństwo w obliczu przewagi Łokietka przy zjednoczeniu Królestwa Polskiego, jednak ślub wciąż nie doszedł do skutku.

Daina
Córka bojara z Kowna, która przybyła do Telsz tuż przed odegnaniem mgły. Protegowana Jurgisa Svarnasowicza.

Deiva
Przybłęda próbująca zagrzać swoje miejsce Telszach. Ostatnia żona wodnika. Bystre, ale wyjątkowo krewkie i pyskate babsko.

Edra von Bronkhorst
Brachium saeculare, osławiony bękart, pan na Gryzicach i Olszadach.

Einar Holszanski z domu Hanzeatyckiego von Battard
Einar vor Battard, główny przedstawiciel Hanzy na Żmudzi i dwukrotnie wybrany Ciwun Telsz. Uznaje siebie najmożniejszym człowiekiem wyższego stanu na tych ziemiach. Urodzony Żmudzin lecz wychowany w Rydze, jego drzwi zawsze otwarte aby „Bogacic się razem, wunderbar!”

Galina
Praczka, dba o godne odzienie rycerzy Szpitalników, a czasem nawet o sutanny księży, służąca w rycerskim orszaku. Jest katoliczką, wychowaną w szacunku, dla Zakonu Szpitalników, którzy niosą prawdziwa wiarę, na pogańską północ. Szczerze wierzy w możliwość nawrócenia pogan modlitwą.

Giedrė
Córka zubożałego bojara Ramunasa, niegdysiejszego pijaka i awanturnika oraz szwagierka byłej grododzierżczyni Telsz Alisji Hołowszczyńskiej. Wyznawczyni starej wiary i zielarka. Równie wygadana jak i uparta.

Gintare
Dawniej nazywana Znajdą. Opiekunka Dębu Ojców, przybrana córka Pasenesa. Znamię na jej twarzy to pierwsze, co przyciąga wzrok.

Gotard Adler
Szatny Komturii Freiburskiej, oddany rycerz Zakonu Krzyżackiego oraz prawa ręka Komtura Rymara von dem Walde, przez niektórych zwany też "Bestią z Telsz". Każdy dobry chrześcijanin może liczyć na jego pomoc.

Grododzierżca Karštus Vairasowicz
Połądzki bojar, pogromca gniazda krzyża w Połądze oraz potwora z Freiburga. Kowal wierny naukom Velniasa. Grododzierżca Telsz.

Gudrus Piotrowicz
Młody bojar z Litwy. Wyczesze z Ciebie ciężar leżący na sercu. Ułoży Ci fryzurę i plany na najbliższą przyszłość.

Heinrich von Dönhoff
Starszy z braci von Dönhoff, który przybył parę lat temu jako jeniec księcia Tvirbutasa. Dawny Biskupi wasal a teraz wierny rycerz Zakonu Krzyżackiego we Freiburskiej komturii

Ignas
Ten który powrócił z ognia Żertwy, kapłan Perkunasa, żerca Telsz. Niekiedy budzi niechęć i zachowuje się agresywnie, ale nikt kto go lepiej poznał nie może mu odmówić tego, że dba o swoich pobratymców i zawsze dotrzymuje słowa.

Iszko
Zdolny powroźnik i cieśla z wioski Płotele. Nie myśli o założeniu rodziny, jak typowy chłop, ale marzy o podróżach. Wierny wyznawca Andaja.

Jan Litwin
Alchemik i Astrolog Jan Litwin, Żmudzin z Krakowa. Kuzyn Pani Aiste, Syn Bojara Zwydrunasa. Mieszka w Gryzicach, brał udział w wyprawie do Gdańska. Mówią, że zna się na demonach i Vampirach . Razem Deivą złowił w jeziorze gwiazdę co spadła z Nieba. Leczył dziecko Pani Magdaleny. Na dworze Vikinty wytropił morderce, ale jego zasługi przywłaszczyli Krzyżacy. Pod patronatem Brata Ludwiga prowadził badania nad Mgła i Dreszczym. Służąc Rycerzowi Maksymilianowi wsparł wypędzenie Mgły z Telsz. Stworzył recepturę na świecące farby, które barwią posąg Andaja. Przeprowadził rytuał, który ochronił Telsze przed Burzą Stulecia.

Jaromira von der Osten
Wykształcona, obyta i pełna dworskiej estymy oraz nie małego majątku - Jaromira von der Osten to młoda wdowa po szlachetnym rycerzu niemieckim i właścicielu ziemskim Aguście von der Osten. Po jego śmierci, w trakcie wypraw krzyżowych, zjawia się w raz z młodszą siostrą Chwalimirą na Żmudzi, aby zawalczyć u wuja o majatek i posag siostry po śmierci ojca.

Jarostryj
Chłop cieszący się z wyrastających plonów i dostatniego jak na jego stan życia. Wyhodował pierwsze na Żmudzi świecące warzywa. Kolekcjoner wszelakich rzeczy w tym rosnących w okolicy kwiatów wszelkiego rodzaju. Pod nieobecność kuzyna opiekuje się też zapasami jakie pozostały z miodosytni. Od niedawna mąż Katarzyny zwanej wcześniej Ludmiłą, po ślubie udzielonym przez samego biskupa Sylwana. Obecnie szkoli się młynarskim fachu od teściowej oraz próbuje wyłożyć swej żonie tajemnice udanych zbiorów godnych by wykarmić całą komturię. Wciąż próbuje.

Jurgis
Urodzony w Kownie, wychowany w Wilnie, żyjący w Telszach. Zwycięzca nad Zakonem. Pierwszy miecz Żmudzi. Skarb Litwy. Pan Brzezian i Brzozowego Lasu.

Kirvio
Niedawno przybyły do Telsz żmudziń pochodzący z głębi kraju, z ziemi Szawelskiej. Były wojak służący w armiach kungisów Jaksy, a potem Butginasa, były bojar, obecnie drwal i myśliwy. Wygląda, jakby wiele w życiu przeżył.

Lape
Rdzenny mieszkaniec żmudzkich lasów z okolic Telsz. Wychowany w lesie, w głębokim borze. Od kilku lat dopiero poznał pierwszych ludzi.

Magdalena Algirdasówna
Córka grododzierżcy Wilna Algirdasa Skomandowicza i Bogny, córki Henryka III Białego. Za Litwę da się obedrzeć ze skóry. Przed rokiem pełniła funkcję komesa, jednak po przewrocie splunęła pod nogi Budginasowi, przez co straciła ziemie i pozycję. Następnie zniknęła z Telsz...

Marcelija Nicławna Piewicz z Rurykowiczów Połockich
Czeszka z pochodzenia, kniaziówna z przypadku, cyrulik z zawodu. Żelazna pani na Linkowie, a zarazem żona Żelaznego, chociaż po wydarzeniach ze ślubu wydaje się być nieco bardziej... przybita.

Maximilian Otton von Castell
Rycerz pochodzący z Królestwa Niemieckiego, przybył do Telsz przed kilkoma laty. Zagorzały Chrześcijanin, oddany sługa Biskupa Sylwana. Potwornie raniony w walce z Tarwiczem. Nigdy nie rozstaje się ze swym rodowym mieczem, zwanym Grossmesser.

Milda
Milda, gorliwa poganka z Gryzic, strzegąca, by cała rodzina nie zaniedbywała należnych bogom i przodkom ofiar i żertw. Twierdzi, że kobiety w jej rodzinie zawsze miały ,,dar", rozumiały duchy, zostawały wiedźmami i szeptunkami. Żona Vladasa i matka Żywki, cudownie odnalezionego zasługą Żemyny i Saule Patvarusa, Rozi no i tej przybłędy Pakalnute. Reszta jej dzieci zginęła w pożarze wsi pare lat temu. Ciotka Żegoty, Vakare i Vitesa. Popędliwa i uduchowiona, a jej uczucia wpędzają ją czasem w kłopoty...

Mircza Srogi
Litewski bojar o chłodnym, nie spełzającym z twarzy uśmiechu.

Mojmir Brechlowski
"Ostatni prawdziwy członek wielkopolskiego rodu Brechlowskich" - a przynajmniej tak się tytułuje, wbrew swemu znienawidzonemu bratu. Błędny rycerz bez ziemi. Walczy obecnie pod chorągwiami Butginasa, któremu złożył hołd mimo obcej wiary. Ongiś beztroski awanturnik i bawidamek, obecnie sprawia wrażenie posępnej i zgorzkniałej persony, której wiele ciąży na barkach. Czy może stać za tym po części fakt, że wszystkie jego trzy dotychczasowe oświadczyny zakończyły się fiaskiem...?

Odetta von dem Walde
Odetta Dargintaite (z domu von dem Walde) arystokratka z Cesarstwa Niemieckiego. Pani na Retowie oraz Olszadach. Siostra Komtura Rymara von dem Walde.

Otto von Litze
Otto von Litze, rycerz Zakonu Krzyżackiego, sumienie Komtura Rymara

Pakalnutė, zwana Nutką
Młodziutka przybłęda przygarnięta przez Vladasa i Milde. Roztrzepane dziewczę, które wszędzie się kręci i prosto rozumuje. Nieraz kijem dostała za wygadywanie sekretów/głupot. Od niedawna uczennica żercy Ignasa.

Pasenes
Weteran spod Szawli, najemnik, który po dziesięcioleciach spędzonych na wojaczce powrócił w rodzinne strony i został sołtysem.

Pirštas
Wesoły i rubaszny drwal, stroniący od możnych i od problemów tego świata. Uczeń kata, opiekun drzewa Perkunasa, oddany sługa bogów.

Rymar von dem Walde
Komtur zakonu Krzyżackiego w Telszach. Niegdyś ścigany listami gończymi utracjuszowski rycerz, który ocalił głowę od stryczka chowając się pod płaszczem zakonu, by niedługo potem zdobyć w nim skromną władzę. Rymar zapalczywie strzeże swej pozycji i nie ma zamiaru z nikim się nią dzielić...

Sigita
Kapłanka Domu Velniasa w Telszach. Szanowana, acz niezbyt lubiana, często widziana w towarzystwie Ludzi Lasu. Mieszka w niewielkiej chacie na skraju Błędnego Lasu. Przez wieśniaków i chrześcijańskich najeźdźców nazywana Wiedźmą Przebrzydłą.

Styga
Niedawno osierocona córka Połąskiego Kupca - upadłego litewskiego bojara Szystoklisa

Vakarė
Łowczyni, dawniej członkini świty Františka Harracha i najemne ostrze.

Vites Vilkatis
Ostatni z rodu, owiany ponurą sławą bojar, weteran wielu bitew. Dokonał krwawej zemsty na Butgajłowcach-mordercach jego bliskich. Znany ze swej szczerości, posępności i okrucieństwa w stosunku do swych ofiar. Krewny Żegoty i Vakare. Mąż Else . Na ostatniej wojnie potwierdził swoją reputacje jako jeden z najlepszych wojowników a na pewno jako najbardziej zajadły. Owa wojna zdecydowanie go zmieniła...Do tego według postanowień pokojowych został mianowany dowódcą Leśnej Piechoty.

Vladas Sidlarz
Vladas Sidlarz, myśliwy, miejscowy z Graniszewa, obecnie Gryzic. Chłop cichy, póki się nie rozsierdzi - a nic go tak nie rozsierdza, jak kiedy na żonę jego ktoś się gapi bezczelnie. Odkąd przed rokiem przyjął chrzest (i imię Wojciech), wali w mordę również, jak ktoś go przechrztą nazywa albo z chrześcijańskiej wiary szydzi. Ostatnio rycerz Maxymilian go na giermka wziął, mówiąc, że jakiej kropli szlachetnej krwi się u niego doszukał. Komtur Rymar we Freiburgu bojarem go ogłosił -ale czy to słowo Krzyżaka co warte...?

ojciec Baltazar
Skromny mnich franciszkański, każdemu potrzebującemu niesie pomoc w miarę sił. Przez biskupa wyświęcony na kapłana. Zbytek i bogactwo gani, dobrych ludzi ostatnim kęsem strawy wspomoże.

Żelazny, zwany Żegotą Piewiczem
Były Grododzierżca Telsz, znany jako bohater bitwy pod Łukszami, weteran dwóch wojen Żmudzi z zakonem, ale również jako jeden z setników wojny domowej, i jeden z oprawców Gdańska. Żegota wielokrotnie dawał popis swoich umiejętności fechtunku i dowodzenia. Mąż Marceliji, kuzyn Vitesa, Vakare i Mildy. Żelazny, choć wielokrotnie okaleczany, jest niebezpiecznym bojarem - wyznawcą Starej Wiary.

Żywia
Dziewczyna przygarnięta przez panią Marcelę, osiadła na Linkowie. Zna się na ziołach i gusłach. Ma gorące serce i choć czasem ponosi ją niewyparzony język, jest lojalna i wierna, mimo, że o jej zaufanie niełatwo.
