Galeria Postaci
Galeria zawiera zdjęcia i opisy postaci, które wezmą udział w następnej odsłonie gry. Jeśli chcesz, aby pojawił się tutaj Twój wpis, uzupełnij dane w panelu.


Aiste Vilmantaite
Rodowita Żmudzinka, pani ziemska, do której należą Telszańskie Moczary i Skraj Puszczy. Poganka zaślubiona Perkunasowi, szepcze się o tym, że kilka lat temu urodziła dziecko, które zesłał jej sam Bóg Burz. Nadal w żałobie po swoim ukochanym bracie, którego straciła w tragiczny sposób. Stoi murem za rodzimowiercami, swoich ziem broni jak lwica.

Amalas
Chłop związany z tutejszym borem. Lokalny zielarz żmudzkiego pochodzenia. Wieść niesie, że jest nieco dziwaczny, ale pomocny. Mężczyzna tuż przed pięćdziesiątką. Teść Vladasa Sidlarza. Od jakiegoś czasu gdy mówi, jego głos zdaje się nie wychodzić z jego ust, lecz dochodzić z boru.

Ambrož Ošetril
Kat w Telszach a także oddany człowiek Biskupa Sylvana

Audre
Niedawno przyjechała z Trok, gdzie pobierała nauki u Żercy Svintaroga. Podobno szuka swojej matki.

Brat Ludwig
Rycerz Zakonu Krzyżackiego. Brat Szpitalnik na zamku we Freiburgu. Ściągnął do Telsz wraz z resztą wracającej z Freiburga kompanii. W Telszach również objął funkcję Szpitalnika, ale komtur Rymar chyba nie do końca jest z Ludwiga zadowolony.

Bruno, Knecht
Brunon, Nazywają go "Żmudzin". Knecht jednego z rycerzy, gdyby szlachetnie urodzony był, to może i by za przyjaciół ich miano, a tak wiadomo, zwykły knecht. Lubi sie zabawić, zna swoje miejsce w szeregu, a jak Pan von Tiele nakarze bić, to łupie aż miło i mu za jedno kogo.

Daina
Córka bojara z Kowna, która przybyła do Telsz tuż przed odegnaniem mgły. Często widywana w towarzystwie Jurgisa.

Deiva
Przybłęda próbująca zagrzać swoje miejsce Telszach. Ostatnia żona wodnika. Bystre, ale wyjątkowo krewkie i pyskate babsko.

Edra von Bronkhorst
Brachium saeculare, osławiony bękart, pan na Gryzicach i Olszadach.

Egle
Żmudzinka, młynarka, wdowa.

Einar Holszanski z domu Hanzeatyckiego von Battard
Einar jest najbogatszym obywatelem Telsz, więc chodźcie do jego wunderbare sklepu by wzbogacić się razem z nim. Wasz cywun, więc komu bardziej zaufać zbędnym wam pieniądzu? Einar to kupiec Hanzeatycki z Rygi.

Fulwia, przeorysza zakonu
Wielebna Matka Fulwia, przeorysza klasztoru w Kolonii. Staje w obronie prześladowanych, uciśnionych i biednych. Wiele razy broniła pogan przed niesprawiedliwością. Poddawana za pomoc uciśnionym męczeńskim próbom zarówno przez dawnych władców pogańskich jak i panujacych obecnie krzyżackich. Kolejna blizna, kolejne upokorzenie i ból. Założyła w Telszach lazaret korzystając ze swojej bardzo dużej wiedzy medycznej. Przy lazarecie rozbudowuje się klasztor- miejsce gdzie walczy z uprzedzeniami i brakiem nauki Krewna Biskupa, przybyła do Telsz na jego zaproszenie kilka lata temu . Była przeoryszą dostatniego i światłego klasztoru w Kolonii, pochodzi z arystokratycznego niemieckiego rodu (świeckie imię Ulma von Bremen), tam osiagnęła wszystko, co można mieć na tym swiecie jesli idzie o ambicje, wiedzę i szacunek. Trudno, żeby imponowali jej ci, kórzy walczą o władzę w Telszach. Ale czuje, że jeszcze ma do spełnienia jedną misję tu, na krańcu świata.

Gebena
Młoda kobieta ze innej wsi, żona Patvarusa. Chętnie bierze udział w zabawach i obrzędach religijnych, dołączając do nich śpiewem i muzyką.

Giedrius
Giedrius urodził się i wychował w Telszach jako najstarszy spośród braci. Często widuje się go z ojcem. Zajmuje się przycinaniem i fryzowaniem włosów - to dobra okazja do wymiany plotek. Przybycie Krzyżaków zmusiło Giedriusa do przyjęcia chrześcijaństwa. Mimo dwudziestu kilku lat na karku wciąż jest samotny. Może niebawem los się odmieni?

Gotard Adler
Szatny Komturii Freiburskiej, oddany rycerz Zakonu Krzyżackiego oraz prawa ręka Komtura Rymara von dem Walde, przez niektórych zwany też "Bestią z Telsz". Każdy dobry chrześcijanin może liczyć na jego pomoc.

Gottlieb Lenkeit
Kanclerz Komturii Telszańskiej, odpowiedzialny za umowy z Zakonem Krzyżackiej, zarówno te wymagające pieczęci jak i te bez niej

Gretel
Ochmistrzyni Komturii Freiburgskiej, świeżo upieczona żona Bartnika Miłka.

Heinrich von Dönhoff
Starszy z braci von Dönhoff, który przybył parę lat temu jako jeniec księcia Tvirbutasa. Dawny Biskupi wasal a teraz wierny rycerz Zakonu Krzyżackiego w Telszańskiej komturii

Hugo von Tiele
Doświadczony rycerz Zakonu krzyżackiego, weteran spod Akki. Surowy, odważny i oddany wierze, wymaga wiele od siebie i innych. Od niedawna marszałek Komturii Freiburg i członek Kapituły Zakonu.

Ignas
Ten który powrócił z ognia Żertwy, kapłan Perkunasa, żerca Telsz. Niekiedy budzi niechęć i zachowuje się agresywnie, ale nikt kto go lepiej poznał nie może mu odmówić tego, że dba o swoich pobratymców i zawsze dotrzymuje słowa.

Iszko
Zdolny cieśla i powroźnik z wioski Płotele. Nie myśli o założeniu rodziny, jak typowy chłop, ale marzy o podróżach. Wierny wyznawca Andaja.

Jan Litwin
Alchemik Jan Litwin Żmudzin z Krakowa. Kuzyn Pani Aiste, Syn Bojara Zwydrunasa. Prowadzi Apteke w Telszach. Mieszka w Gryzicach na ziemiach potężnego Pana Edry von Bronkhorsta. Brał udział w wyprawie do Gdańska. Uczestniczył w odegnaniu Beliala przy Świętej Kapliczce. Podobno wraz Deiwą złowił w jeziorze gwiazdę co spadła z Nieba. Opracował lekarstwo dla chorego dziecka samej Magdaleny Algirdasówny. Gada, że na dworze Vikinty wytropił i pochwycił morderce, ale wszyscy wiedzą, że to zasługa Krzyżaków. Wraz z innymi alchemikami prowadził badania w komturi Fraiburg w których opracowano lekarstwo na potworną mgłę. Służąc Rycerzowi Maksymilian wsparł wypędzenie mgły z Telsz. Obecnie prowadzi badania dla Brata Ludwiga. Stworzył wielokolorowe farby co świecą w nocy i dzięki temu posąg Andaja zyskał nowe barwy. Trzci Jana Chciciela, Wszystkich Świętych i Andaja

Jannick von Castell
Kapłan chrześcijański, syn hrabiego Henryka II - głowy niemieckiego rodu Castell. Ukończył nauki w Kolonii. Po raz pierwszy udał się na misję do Telsz.

Jarostryj
Chłop cieszący się z wyrastających plonów i dostatniego jak na jego stan życia. Wyhodował pierwsze na Żmudzi świecące warzywa. Kolekcjoner wszelakich rzeczy w tym rosnących w okolicy kwiatów wszelkiego rodzaju. Pod nieobecność kuzyna opiekuje się też zapasami jakie pozostały z miodosytni. Od niedawna mąż Katarzyny zwanej wcześniej Ludmiłą, po ślubie udzielonym przez samego biskupa Sylwana. Obecnie szkoli się młynarskim fachu od teściowej oraz próbuje wyłożyć swej żonie tajemnice udanych zbiorów godnych by wykarmić całą komturię. Wciąż próbuje.

Jewna
Chłopka ze wsi spalonej w trakcie tumultu po zabójstwie kunigasa Jaksy, Żmudzinka przywiązana do pogańskich wierzeń, obecnie opiekunka drzewa Žemyny w Świętym Gaju. Z polecenia jaśnie pani Magdaleny Algirdasówny na co dzień trudni się polowaniem i dbaniem o zwierzynę w Brzezianach i Brzozowym Lesie. W jej dumnym spojrzeniu z roku na rok przybywa dziwnego mroku. Dała się zapamiętać jako osoba honorowa, która nie wahała się zaryzykować życia w imię pomocy komuś.

Jiři
Medyk z Pragi biegły w sztuce leczenia wszelakich chorób. Były członek Zakonu Krzyżackiego

Jura
Żmudzianka, poganka, garncarka. Przybyła do Telsz nagle, nikt nie wie dlaczego.

Jurgis Svarnasowicz
Syn grododzierżcy Kowna, wychowywany w Wilnie. Przyjaciel Panny Magdaleny, z której ramienia jest zarządcą Brzozowego Lasu i Brzezian.

Karštus
Kowal krzyżacki oraz cywun telszański.

Kirvio
Nowoprzybyły do Telsz żmudziń pochodzący z głębi kraju. Były wojak służący w armiach kungisów Jaksy, a potem Butginasa, obecnie drwal. Wygląda jakby wiele w życiu przeżył.

Lape
Rdzenny mieszkaniec żmudzkich lasów z okolic Telsz. Wychowany w lesie, w głębokim borze. Od kilku lat dopiero poznał pierwszych ludzi.

Leimas
Felczer, który dość niedawno przybył do Telsz z Szawle. Niechętnie rozmawia o swojej przeszłości, jednakże przy dobrym napitku z chęcia opowie jakie zarazy i inne mory mogą dopaść w okolicznych lasach.

Ludmiła/Katarzyna
23-letnia Ludmiła wyszła za mąż za Jarostryja, poczciwego rolnika. Ślub odbył się w obrządku chrześcijańskim, ale na szczęście kapłan zapomniał wypowiedzieć formuły o wyrzeczeniu się religii pogańskiej, która do tej pory jej towarzyszyła i jest jej bliska. Kazano jej nadać nowe imie i wybrała Katarzynę, ale trudno tak po tylu latach reagować na zupełnie inne słowo. Ludmiła pomaga matce prowadzić młyn i uczy się fachu swojego męża. Tylko on w całych Telszach potrafi produkować świecące warzywa. Nauka jednak idzie jej średnio... to chyba nie jest moje powołanie - myśli dziewczyna, ale z uśmiechem podejmuję się każdej kolejnej próby.

Luiza Von der Ropp
Luiza Von der Ropp, krewna biskupa Sylwana, wdowa po Eiswidasie, bracie Pani Aiste. Narzeczona bojara Vitesa Vilkatisa.

Magdalena Algirdasówna
Córka grododzierżcy Wilna Algirdasa Skomandowicza i Bogny, córki Henryka III Białego. Od zeszłego roku piastuje funkcję komesa i jest panią na Brzozowym Lesie i Brzezianach. Po unieważnieniu małżeństwa z Frantiskiem Harrach można starać się o jej rękę. Po ostatnich wydarzeniach jej dekolt i ramiona znaczą blizny.

Marcelija Nicławna Piewicz z Rurykowiczów Połockich
Czeszka z pochodzenia, kniaziówna z przypadku, cyrulik z zawodu. Żelazna pani na Linkowie, o której chłopi złego słowa nie powiedzą. Żona Żelaznego, chociaż po wydarzeniach ze ślubu wydaje się być nieco bardziej... przybita.

Maria (po chrzcie, wcześniej Jewna)
Żmudzinka z krwi i kości, cyruliczka z powołania. Od małego w Brzezianach leczy wszystko co chodzi, mówi, miauczy, czy kwiczy. A to pomoże krowie się ocielić, a to zęba wyrwie bolącego, a czasem nawet każe wrzodowi ustąpić. I choć po chrzcie Marią się nazwała, to niektórzy wciąż mówią do niej Jewna.

Maximilian Otton von Castell
Rycerz pochodzący z Królestwa Niemieckiego, przybył do Telsz przed kilkoma laty. Zagorzały Chrześcijanin, oddany sługa Biskupa Sylwana. Potwornie raniony w walce z Tarwiczem. Nigdy nie rozstaje się ze swym rodowym mieczem, zwanym Grossmesser.

Mergele
Mergele - wychowanica miejscowej Babki zielarki. Nie pochodzi z Telesz, choć mieszka tu całe życie. Oboje rodzice zaginęli, gdy była małym dzieckiem. Plotka niesie, że ojciec uciekł od rodzinnych obowiązków wraz z córką kowala, zaś pozostawiona sama sobie żona utopiła się w pobliskim jeziorze. Migle całkiem nieźle zna się na ziołach i zapewne w przyszłości zamierza się z tego utrzymywać.

Milda
Milda, gorliwa poganka ze spalonej wsi Gryzice, strzegąca, by cała rodzina nie zaniedbywała należnych bogom i przodkom ofiar i żertw. Twierdzi, że kobiety w jej rodzinie zawsze miały ,,dar", rozumiały duchy, zostawały wiedźmami i szeptunkami. Żona Vladasa i matka Żywki, reszta jej dzieci zginęła w pożarze wsi. Popędliwa i uduchowiona.

Mojmir Brechlowski
Prawdziwa głowa wielkopolskiego rodu Brechlowskich... a przynajmniej tak się tytułuje. Śmiertelnie skonfliktowany ze starszym bratem, choć niewielu zna źródło owego rozłamu między rodzeństwem. Od roku przebywa w Telszach, zajmując się częścią ziem Zakonu. Dawniej beztroski awanturnik i bawidamek, obecnie sprawia wrażenie posępnej i brutalnej persony, której wiele ciąży na barkach.

Nepakan
Chłop Lothara, który przyjechał do Telsz uciekając przed mgłą. Z początku jakiś zahukany, ale zdaje się nabrał nieco pewności siebie.

Nikolai Bohdanowicz
Młody Rusin z Kijowa. Kto wie co go przywiało?

Odetta von dem Walde
Odetta von dem Walde arystokratka z Cesarstwa Niemieckiego. Przybyła z Freiburga wraz ze swoim bratem Komturem krzyżackim Rymarem von dem Walde.

Otto von Litze
Otto von Litze, rycerz Zakonu Krzyżackiego, nowoprzybyły do Komturii w Telszach.

Pakalnutė
Młodziutka przybłęda przygarnięta przez Vladasa i Milde. Naiwne to takie o świecie niewiele wie i bzdury jakieś zdarza jej się wygadywać.

Pasenes
Weteran spod Szawli, najemnik, który po dziesięcioleciach spędzonych na wojaczce powrócił w rodzinne strony i został sołtysem.

Patvarus Sidlarz
Przybyły nie dawno z innej wsi. Podaje się za syna Mildy i Vladasa.

Paulius
Najlepszy rybak w Telszach, wprawiony łowca i mistrz zastawiania pułapek na każdej wielkości zwierza.

Pirštas
Wesoły i rubaszny drwal, stroniący od możnych i od problemów tego świata

Rymar von dem Walde
Komtur zakonu Krzyżackiego w Telszach. Niegdyś ścigany listami gończymi utracjuszowski rycerz, który ocalił głowę od stryczka chowając się pod płaszczem zakonu, by niedługo potem zdobyć w nim skromną władzę. Rymar zapalczywie strzeże swej pozycji i nie ma zamiaru z nikim się nią dzielić...

Sigita
Kapłanka Domu Velniasa w Telszach. Szanowana, acz niezbyt lubiana, często widziana w towarzystwie Ludzi Lasu. Mieszka w niewielkiej chacie na skraju Błędnego Lasu. Przez wieśniaków i chrześcijańskich najeźdźców nazywana Wiedźmą Przebrzydłą.

Vakarė
Łowczyni, lojalna członkini świty Františka Harracha, służąca mu jako towarzysz polowań i najemne ostrze.

Vasilko
Jaki zielarz jest, każdy widzi. 36 wiosen na karku: 10 lat jako mąż Maruni, 10 jako najemnik, zbój i woj, a pozostałe 16 sam nie pamięta, co robił. Przynajmniej tak mówi żonie.

Vites Vilkatis
Ostatni z rodu, owiany ponurą sławą bojar, weteran wielu bitew. Dokonał krwawej zemsty na Butgajłowcach-mordercach jego bliskich. Znany ze swej szczerości, posępności i okrucieństwa w stosunku do swych ofiar. Krewny Żegoty i Vakare. Zarządca Telszańskich Moczarów z woli Pani Aiste. Narzeczony Luizy .

Vladas Sidlarz
Vladas Sidlarz, myśliwy, miejscowy z Graniszewa, obecnie Gryzic. Chłop cichy, póki się nie rozsierdzi - a nic go tak nie rozsierdza, jak kiedy na żonę jego ktoś się gapi bezczelnie. Odkąd przed rokiem przyjął chrzest (i imię Wojciech), wali w mordę również, jak ktoś go przechrztą nazywa albo z chrześcijańskiej wiary szydzi.

Znajda
Młoda poganka, która przybyła niedawno do Telsz. Znamię znajdujące się na jej twarzy to pierwsze, co przykuwa uwagę, kiedy się na nią patrzy.

brat Thomas
Brat z Zakonu Świętego Benedykta, powrócił na Żmudź nawracać pogan i opisywać świat.

ojciec Baltazar
Skromny mnich franciszkański, każdemu potrzebującemu niesie pomoc w miarę sił. Przez biskupa wyświęcony na kapłana. Zbytek i bogactwo gani, dobrych ludzi ostatnim kęsem strawy wspomoże.

siostra Michalina
17 lat to taki głupi wiek, gdzie z jednej strony człowiek uważa się już za bardzo dorosłego, a z drugiej co chwila pokazuje, że jest to teza ze wszech miar błędna... Nie inaczej jest w wypadku naszej siostrzyczki. Nowicjuszka zakonu św. Benedykta para się trzema zawodami: wyuczonym cieśli, wykonywanym pomocy medycznej i stałym zawodem pokładanych w niej oczekiwań o skromności, posłuszeństwie i zdrowym rozsądku. Cholera wie, który z nich przywiał ją na Koniec Świata.

Żelazny, nazywany też Żegotą Piewiczem
Były Grododzierżca Telsz, znany jako bohater bitwy pod Łukszami, weteran wojny Żmudzi z zakonem, ale również jako jeden z oprawców Gdańska. Żegota wielokrotnie dał popis swoich umiejętności fechtunku i dowodzenia. Mąż Marceliji, kuzyn Vitesa i Vakare. Żelazny, choć wielokrotnie okaleczany, jest niebezpiecznym bojarem - wyznawcą Starej Wiary.

Żywia
Dziewczyna przygarnięta przez panią Marcelę, osiadła na Linkowie. Zna się na ziołach i gusłach. Ma gorące serce i choć czasem ponosi ją niewyparzony język, jest lojalna i wierna, mimo, że o jej zaufanie niełatwo.
